ליביה טליאקוצו

livia_tagliacozzo.jpeg

החוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו

נושא המחקר: מחנות ריכוז שהוקמו בלוב על ידי המשטר הפשיסטי האיטלקי לדיכוי ההתנגדות האנטי-קולוניאלית במהלך ה"pacificazione" ומחנות הריכוז שהוקמו לצורך מעצר יהודים במלחמת העולם השנייה

שם המנחה: פרופ' מנואלה קונסוני ופרופ' איתן כץ

תקציר המחקר: המחקר עוסק במחנות ריכוז שהוקמו בלוב על ידי המשטר הפשיסטי האיטלקי לדיכוי ההתנגדות האנטי-קולוניאלית במהלך ה"pacificazione" ומחנות הריכוז שהוקמו לצורך מעצר יהודים במלחמת העולם השנייה. בחינת ההתפתחות של מחנות ריכוז בלוב חושפת את ההמשכיות והשינויים ביישום הייחודי של אמצעי הדיכוי האיטלקיים על פרטים בחברה, אשר ברגעים שונים נחשבים לאויבים של הגמוניה הפאשיסטית ומטרות לגיטימיות של מדיניות אלימה. דיכוי ברוטלי של יהודיים ולא יהודיים על ידי המשטר הפשיסטי, נבחן לעיתים נדירות בו זמנית, כאשר ההיסטוריה של רדיפות יהודי לוב מקושרת לנרטיבים של השואה, ולעתים קרובות אינה נכללת בפרדיגמה האירופית של מחקרי השואה. מנגד, ההיסטוריה של רדיפות מוסלמים תחת השלטון הפאשיסטי איטלקי נבחן בדרך כלל כחלק מהיסטוריה קולוניאלית, שהושמטה לרוב מנרטיבים לאומיים איטלקיים. בחינתם במקביל מעלה שאלות על הקשרים בין שיטות גזעניות, אנטישמיות ורצח עם.

תקציר ביוגרפי: ליביה טליאקוצו כותבת את הדוקטורט שלה בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית בירושלים. היא בעלת תואר ראשון במדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב ותואר שני בלימודי האסלאם והמזרח התיכון באוניברסיטה העברית. בשנים 2018-2019 היא היתה עמיתת פליקס פוזן במרכז וידל ששון לחקר האנטישמיות.

 

מלגת הנשיא תש"ף