בית ספר למדעי הרוח הדיגיטליים

המושג ״מדעי הרוח הדיגיטליים״ (Digital Humanities) מתייחס לשימוש בכלים חישוביים, מתוכנות מדף פשוטות ועד לתכנון אלגוריתמים ייעודים, לצורך העשרת המחקר ההומניסטי המסורתי, לצד פיתוח שאלות ושיטות מחקר חדשות במדעי הרוח. תחום מדעי הרוח הדיגיטליים עבר בשנים האחרונות מהפכה של ממש: מפרוייקט מתודולוגי-טכני הנלווה לדיסציפלינות המסורתיות, מדעי הרוח הדיגיטליים נתפסים כיום כשדה עצמאי המתכתב עם, וקורא תיגר על, תחומי ידע ושיטות חקירה מסורתיות במדעי הרוח, ומגדיר מחדש את מושא המחקר ההומניסטי והדרכים  להבנתו, בין אם זה טקסט, מפה, ממצא ארכיאולוגי, כתב יד, קורפוס שפה או צליל ותמונה.

התחום חווה בעשור האחרון פריחה באוניברסיטאות בעולם, עם אגודות, כנסים, כתבי עת ותכניות ייעודיות במכלול הדיסציפלינות, תחומי הידע והחוגים. בישראל, העיסוק האקדמי במדעי הרוח הדיגיטליים עדיין מצוי בראשיתו. לצד מספר הולך וגובר של חוקרים וחוקרות המאמצים שיטות חשיבה ומחקר דיגיטליות, יש עדיין פער ניכר בין מספר הסטודנטים והסטודנטיות הנחשפים לתיאוריות והמתודולוגיות של מדעי הרוח הדיגיטליים בישראל ובעולם.

אנחנו מבקשים לחשוף את תלמידי ותלמידות המחקר הישראלים לתחום המתפתח של מדעי הרוח הדיגיטליים ולהקנות להם/ן ידע וכלים בסיסיים להשתלבות בעולם האקדמי החדש.

השנה יוקדש בית הספר למדעי הרוח הדיגיטליים לנושא ״מה עושים עם דאטה?״

קול קורא תשפ"א

להגשת המועמדות לחץ/י כאן

מועד אחרון להגשת מועמדות 01 במרץ 2021

קול קורא להגשת מועמדות לבית הספר השני למדעי הרוח הדיגיטליים285 KB

בית ספר למדעי הרוח הדיגיטליים תש"ף

 

בית הספר הראשון במדעי הרוח הדיגיטליים, בראשותה של ד"ר רננה קידר, התמקד בנושא מרכזי העומד בלב העיסוק ההומניסטי והוא ״קריאה רחוקה״. המונח ״קריאה רחוקה״ (distant reading) הוצע על ידי פרופ׳ פרנקו מורטי מאוניברסיטת סטנפורד בהתייחסו לאפשרות ״לקרוא״ באמצעות כלים חישוביים קורפוסים עצומים של טקסטים (כתבים ספרותיים, רומנים ושירה, כתבי יד היסטוריים, יומנים, טקסטים פילוסופיים או דתיים ועוד) במטרה לזהות דפוסים שקשה ואף לא ניתן לזהותם באמצעות ״קריאה צמודה״ של מספר מצומצם של טקסטים. דרך העיסוק התיאורטי, המושגי וההיסטורי במונח ״קריאה רחוקה״, בית ספר החורף יבקש להציג לסטודנטים/ות מבוא רעיוני ביקורתי למדעי הרוח הדיגיטליים לצד הכשרה בסיסית במספר כלים שנועדו לניתוח ממחושב של טקסטים מכל תחומי הדעת ההומניסטיים.

סדנאות בית הספר כללו, בין היתר, היכרות עם מחזור החיים של הדאטה במדעי הרוח, כריית נתונים, בניית דאטה-סט ודאטה-בייס, ניתוח טקסטואלי באמצעות כלים של עיבוד שפה טבעית, ניתוח רשתות ועוד.

 

רשימת הסגל וחומרים מהתכנית לשנת תש"ף: