אביה דורון

אביה
אביה
דורון
aviyadoron@gmail.com

החוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו

נושא המחקר: אמון וסיכון ביחסי גומלין כלכליים בין יהודים ונוצרים באימפריה הגרמנית (1280-1420)

שם המנחה: פרופ׳ אלישבע באומגרטן

תקציר המחקר: בעוד שיחסי גומלין כלכליים היוו בסיס למגע יומיומי בין יהודים לנוצרים בימי הביניים במרחבים עירוניים באימפריה הגרמנית, יחסים בין יהודים לנוצרים התאפיינו גם במתיחות רבה ולעיתים אף אלימות. נוכח זאת, מה היו הגורמים שתמכו ביצירת אמון כתנאי הכרחי לכל עסקת חליפין? בעבודת הדוקטורט שלי אני בוחנת כיצד יהודים ונוצרים זיהו את הסיכונים הכרוכים בקיום קשרים כלכליים ביניהם ואילו מנגנונים מוסדיים עזרו להם להתגבר עליהם. מחקר זה משלב בין מקורות ארכיוניים משפטיים ואדמיניסטרטיביים בלטינית ובגרמנית וספרות השו״ת תוך שימוש בתיאוריות מתחומי הכלכלה המוסדית, רשתות חברתיות וחקר חיי יומיום. התובנות המתגבשות על מנגנוני חישוב סיכונים ובניית אמון שופכות אור חדש על תפקידם של תמריצים כלכליים בעיצוב יחסי יהודים נוצרים בימי הביניים, יחסים רוויי תמורות ומתחים, שנעו בין עוינות דתית לבין מגע כלכלי ובין-אישי יומיומי.

תקציר ביוגרפי: אביה היא ילידת ירושלים, שם היא מתגוררת כיום עם בן זוגה. היא שירתה בצה״ל כמוסיקאית מצטיינת והחלה את דרכה המקצועית כפסנתרנית קלאסית. לאחר שירותה הצבאי, סיימה בהצטיינות תואר ראשון בביצוע קלאסי באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. במקביל ללימודי המוסיקה עבדה ביד ושם כמדריכה, ובהמשך כסגנית מנהלת מחלקת ההדרכה. אביה למדה תואר שני בחוג ללימודי אירופה באוניברסיטה העברית בירושלים, וכתבה את עבודת המוסמך על המערכת המוסדית בגרמניה של המאה ה-19 ועל הדרכים שבהן זו עיצבה פעילויות כלכליות ואף תמרצה חדשנות עסקית. עם תום לימודי המוסמך בהצטיינות החלה את לימודי הדוקטורט בחוג להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית בהנחייתה של פרופ׳ אלישבע באומגרטן, לצד חברותה בקבוצת המחקר במימון המועצה האירופית למחקר ״אל מעבר לאליטה: חיי יומיום יהודיים באירופה בימי הביניים״.

פרסומים:

Book Review: “Between Economic Function and Functionality: The Role of English Jews in the Economy of the Medieval Kingdom,” Review of The Myth of the Medieval Jewish Moneylender (Volume I) by Julie L. Mell, Chidushim, 21 (2019): 84-93 [Hebrew] 
“Into the Market and Back Again: Jews, Trust and the Medieval Marketplace,”
Jewish Studies Quarterly, forthcoming

מלגת עזריאלי תשפ"א